CİLDİMİZ İÇİN SAĞLIKLI VE FAYDALI YAĞLAR!

SAĞLIĞIMIZ İÇİN YAĞLARIN ÖNEMİ! HANGİ YAĞI NEREDE VE NASIL KULLANMALIYIZ?
AVAKADO YAĞI:
 Aroma Terapi amaçlar için kullanılır.
BALIK YAĞI:
Romatizma, bel ağrısı, bel fıtığı, kas ağrıları, kas gevşetici, kireçlemelerde, mafsal ağrılarda kullanılır.
KULLANIMI:
Hindistan cevizi yağı, kakao yağı, ceviz yağı ile karıştırılarak cilde uygulanır.
CEVİZ YAĞI:
 Romatizmaya iyi gelir. Kuru ciltlerde nemlendirici etkiye sahiptir. Bronzlaştırıcı olarak da kullanılır. ,cilde masaj şeklinde uygulanır.1 tatlı kaşığı içildiğinde kolesterolü düşürür.
ÇEMEN YAĞI:
 Kolesterolü düşürür. Cinsel gücü artırıcı etkisi vardır. Metabolizmayı güçlendirir. Balgam söktürür. Ayrıca siyatik, romatizma gibi şikayetlerde susam yağı ile karıştırılarak masaj yağı olarak kullanılır.
ÇİLEK ESANSI:
 Aroma Terapi amaçlı kullanılır. Banyo suyuna cildin güzel kokması için konulur. Diğer tüm masaj yağlarına koku vermek amaçlı ilave edilir.
ÇÖREKOTU YAĞI:
 Astım, şeker, romatizma, hemoroitte kullanılır. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. İştah açıcı, adet söktürücü iştah artırıcı ve idrar söktürücü özelliklere sahiptir.
FESLEĞEN YAĞI:
 Çilek yağı ile aynı amaçla kullanılır. Koku vericidir.
FINDIK YAĞI:
 Kuru ve yıpranmış ciltlerde kullanılır. Doğum öncesi ve sonrası oluşan deformasyonların oluşumunu azaltır. Varis ve saç kırana iyi gelir. Selülit ve karın bölgesi çatlaklarında faydalıdır.
GLİSERİN YAĞI:
 Cilt çatlaklarına iyi gelir. Cildi besleyici özelliği vardır.
HARDAL YAĞI:
 İştah açıcı özelliğe sahiptir. Müsilaj olarak kullanılır. (1 fincan suya 3 damla) Romatizma ve kiraçlamede masaj yağı olarak kullanılır. Cildi yakar. Bu nedenle tek başına kullanılamayan bir yağdır. Susam yağı ile karıştırılmalıdır.
HAŞ HAŞ YAĞI:
 Ağrı kesici ve uyku verici özelliği vardır. Yemek yağı olarak da kullanabilirsiniz.
HAVUÇ YAĞI:
 Hücre yenileyici, kan temizleyici, kolesterol düşürücüdür. Kan yapıcıdır. Ses tellerine iyi gelir. (1 çay bardağına 3-4 damla hazırlanıp içilir.) Haricen masaj yapmak suretiyle güneşten korunmamıza yardımcı olur. Güneş yanıkları tedavisinde kullanılır.İyi bir bronzlaştırıcıdır.Havuç yağı tahriş özelliği olan bir yağ olduğu için susam yağı, badem yağı gibi yağlarla bire bir ölçüde karıştırılmalıdır.
HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI:
 İyi bir nemlendiricidir. Doğal olarak protein ve A,B,C,E vitaminleri içerdiğinden cilt bakımı içinde kullanılır. Hazmı kolaylaştırıcı, enerji verici,bulantı giderici olarak kullanılır. Eklem ve kas ağrılarında, romatizmal ağrılarda masaj yağı olarak kullanılır. Saç dökülmesinde kullanılır.Cildi besleyici ve koruyucu özelliği vardır.Dahilen 1 tatlı kaşığı içilir.
HİNT YAĞI:
 Saç ve kirpik bakımında kullanılır. Doğum sonrası çatlaklarını önlemek için gebelik süresince kullanılması çok faydalıdır.
ISTIRGAN TOHUMU YAĞI:
 Cildi besleyici ve koruyucu özelliği vardır. Saç dökülmesinde kullanılır.
JOJOBA YAĞI:
 Cildi besleyici ve nemlendirici özelliğe sahiptir. Saç gelişiminde ve kepeği önlemede kullanılır.
KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞI:
 Prostat büyümesini önler. Kalın bağırsak kanserine karşı etkili bir koruma sağlar. Kolesterolü düşürür.Tenya ve şerit gibi barsak parazitlerinin düşmesinde kullanılır. E vitamini deposudur. Güçlü bir anti oksidandır. Hücre zarını yeniler. Yeterli miktarda alındığında yaşlanmayı geçiktirir. Cildi düzgünleştirir.Yumuşatır. cildin yaşlanmasını yavaşlatır. (1 yemek kaşığı içilir. Bir saat sonra müsilaj olarak etkili saf zeytinyağından çeyrek çay bardağı içilir.
KAKAO YAĞI:
 Güneş ışınlarından korur.bronzlaşma ve çatlaklar için kullanılır.
KANTORAN YAĞI:
YARA VE YANIKLARA SÜRÜLDÜĞÜNDE İZ BIRAKMADAN İYİLEŞTİRİR.
  Günde 2 kaşık içildiğinde hazmı kolaylaştırır. Mide ağrılarına iyi gelir. İsale iyi gelir.
KARABİBER YAĞI:
HAZMI KOLAYLAŞTIRIR.
 İştah açar. Gaz ve idrar söktürür. Enerji verir. Öksürüğü keser. ( 1 fincan suya 3-4 damla damlatılarak günde 3 defa içilir. )
KARANFİL YAĞI: 
AĞIZ VE MİDE KOKULARINI GİDERİR.
 Sinirleri uyuşturur. Antiseptik ve ağrı kesici olarak kullanılır. Diş ağrılarında etkilidir. Diş eti çekilmelerinde ve iltihaplarında faydalıdır.
Diş ağrılarında pamukla uygulanır. Masaj amaçlı da kullanılır. Haşere kovar. Cilde sürülürken en az 100 cc sabit yağ (susam, tatlı badem v.b ) ile karıştırılarak kullanılmalıdır.
KAYSI ÇEKİRDEĞİ YAĞI:
YÜZ TEMİZLİĞİNDE KULLANILIR.
 Akneleri temizler. Cilde canlılık verir. Yaşlanmadan ortaya çıkan kırışıklıkları giderir. Nemlendirici özelliğe sahiptir. Cilde pamukla tatbik edilir. Yüz ve cilt için kullanılması gereken yağ kaysı çekirdeği yağıdır. Diğer kaysı yağları aroma amaçlıdır.
KAYSI YAĞI:
AROMA TERAPİ AMAÇLA KULLANILIR.
Banyo suyuna koku verici olarak dökülür. Masaj yağı saç bakım yağı gibi yağlara koku vermek amaçlı kullanılır. Kesinlikle cilde tatbik edilmez.
KETEN TOHUMU YAĞI:
 Menapoz sıkıntılarını, mide ağrılarını ve kabızlığı giderir. Hazmı kolaylaştırır. Sindirim sistemi iltihaplanmalarında etkilidir. Zihin açıcıdır. Yüksek miktarda Omega3 içerdiğinden kanı sulandırarak kolesterolü düşürür. Sabah akşam 1 er tatlı kaşığı içilir.
KİMYON YAĞI: 
İŞTAH AÇICI,GAC VE SPAZM GİDERİCİDİR.
  Dahilen tok karına 1 fincan suya 3 damla kullanılır. Haricen varis, kemik ve adele ağrılarının giderilmesinde kullanılır. Zeytin yağı ile birlikte kullanıldığında karın ağrısına iyi gelir.
netten

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !