MADEN SUYUNUN FAYDALARI!

MADEN SUYU'NUN  SAĞLIMIZDAKİ ÖNEMİ VE YERİ!
HAMİLELER,YAŞLILAR,ÇOCUKLAR,YETİŞKİNLER İÇİN SAĞLIKLI YAŞAMANIN KAYNAĞI MADEN SUYU!
 İçerdiği tüm mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yeraltındaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çıkar ve tamamen “DOĞALDIR”. Soda ise su ve sudan yapılan içeceklere üretim esnasında(KARBONDİOKSİTgazı) basılmasıyla elde edilen ve tamamen “YAPAY” olan bir içecektir.
MADEN SUYU ASİTLİMİDİR?
Halk arasında “ASİTLİ” denilen içeceklerde aslında kastedilen, içeceğin içindeki “KARBONDİOKSİT” gazıdır. Karbondioksit gazı dilimiz ile temas ettiğinde geçici olarak tat algılayıcılarını uyuşturduğu için içimi kolaylaştırmaktadır. Gazlı içecek üretiminde çok özel proseslerle üretilen ve % 99,99 saflıkta gıda üretimi için özel karbondioksit gazı kullanılır.
GÜNDE NE KADAR MADEN SUYU TÜKETİLMELİDİR?
Doğal suların içerdiği zengin mineraller vücudumuzda vitaminlerin fonksiyonlarına yardımcı olurlar. İçerdiği zengin KALSİYUM ve FLORÜR gibi MİNARALLER nedeniyle ÖZELLİKLE: ÇOCUKLAR,BAYANLAR ve YAŞLILARIN,HAMİLELERİN daha fazla maden suyu içmeleri gerekir. Uzmanlar günde en az 2 litre civarında su ve maden suyu gibi “YARARLI SIVI” tüketilmesini öneriyor.
ÇOCUKLARIN MADEN SUYU İÇMELERİ ZARARLIMIDIR?
Maden suyunun bilinen hiçbir zararı olmayıp, aksine vücudumuza sayısız yararları vardır. Büyüme çağındaki çocuklar KALSİYUM,DEMİR, ÇİNKO, FLORÜR gibi MİNARALLERE yetişkinlerden daha fazla ihtiyaç duyarlar.
Bu ihtiyacı karşılamanın en iyi yolu bolca süt ve doğal suları tüketmeleridir. Maden suyunun içerdiğiKALSİYUM kemik yapısının, FLORÜR ise ağız ve diş sağlığının gelişmesi için son derece yararlıdır.
HAMİLELİKTE MADEN SUYU İÇİLİRMİ?
Hamilelik, beslenmeye özellikle dikkat edilmesi gereken bir dönem. İnsan vücudu bebeği besleyebilmek ve gelişmesini sağlamak için normalden daha fazla gıda, sıvı, mineraller ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Bu katkıyı doğal yoldan sağlayabilmek için, HAMİLELİKTE düzenli olarak MADEN SUYU tüketimi tavsiye edilir.
MADEN SUYU CİLDE YARARLIMIDIR?
Maden suyu içerdiği zengin mineraller vücudumuzun birçok bölgesine olduğu gibi cilt için de yararlıdır. Hatta piyasada sprey şişelerine doldurulmuş ve yüze püskürtülerek kullanılan maden suları satılır.
Maden suyu, jeolojik ve fiziksel olarak koruma altında tutulan yeraltı sularından kuyu açılarak veya kaynaktan doldurularak elde edilmiş, çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 ppm'den daha az olmayan sulara verilen isimdir.
Çözünmüş mineral tuzları, elementler ve gaz içerirler. Mineralli suları diğer sulardan ayıran özellik, kaynağından elde edildiği anda özel miktar ve oranlarda mineraller ve iz elementler içermeleridir. 500 ppm'den daha az mineral içerenlere düşük mineralli su, 1500 ppm'den daha fazla içerenlere yüksek mineralli su denilmektedir.
Maden suyu ise yerin en derin katmanlarından çıkar, çıktığı yerin jeolojik özelliklerini taşır ve magmadan aldığı karbondioksit gazının basıncı vasıtasıyla yer yüzüne çıkar. Yeryüzüne çıkarken geçtiği katmanlardan mineralleri de alarak yol alır. Bu durumda maden suyu mineralce çok zengindir.
Maden suyu ihtiva ettiği minerallerle vücudun çeşitli elektrolitlerinin konsantrasyonunu düzenler ve özellikle sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfat yoğunluğunu dengeler. Bu mineraller, organizmanın biyokimyasal reaksiyonlarına aktif olarak katılır ve düzenler.
- Her türlü sportif aktivitede terleme ile oluşan su ve mineral kaybını karşılar ve yorgunluğu hızla giderir,
-Gençler, menopoz sonrası kadınlar ve ileri yaşlardakilerin günlük kalsiyum gereksinimlerini karşılar. Böylece güçlü kemik yapısının oluşması ve korunmasını sağlar, 
-  Cildin gerekli olan su ve mineral ihtiyacını da karşılayarak cilde gergin, pürüzsüz ve canlı bir görünüm sağlar,
- Büyüme çağında, hamilelikte ve yaşlılıkta artan mineral ihtiyacını (magnezyum, kalsiyum, flor ve sodyum gibi) karşılar, 
-İçerdiği sülfat, bikarbonat iyonları sayesinde sindirim sistemi (mide ve bağırsaklar) ve boşaltım sistemi (böbrekler ve idrar yolları) fonksiyonlarını destekler ve sağlıklı kılar, 
- Aynı zamanda dışardan sürüldüğünde de cildi canlandırır ve gençleştirir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !