Prof.Dr.Mehmet ÖZ KALP KRİZİNDEN KORUNMAK VE GENETİK SAATİ YAVAŞ

Prof.Dr.Mehmet ÖZ: Dünyaca ünlü kalp cerrahı New York Columbia Üniversitesi Presbyterian Hastanesi Uzmanı uzun yaşamın reçetesini ve sağlıklı ve mutlu yaşamın sırlarını herkesin bilgilenmesi için anlatan Mehmet Öz'ün önerileri günlük hayat içinde çok rahat uygulanabilecek bilgileri içeriyor.
KALP KRİZİNDEN KORUNMANIN YOLLARI NELERDİR?
KALP KRİZİ SIRASINDA YAŞAM ŞANSINI ARTIRACAK EN ÖNEMLİ ŞEY NEDİR?
En iyisi Aspirin. Etkisi o kadar büyük ki hastaneye gelen yoğun bakıma aldığımız her hastaya veriyoruz.
KALP KRİZLERİ SABAHA KARŞI VE PAZARTESİ GÜNLERİ ORTAYA ÇIKIYOR.
SEBEBİ NEDİR ?
Sabaha karşı kalp krizlerinin arttığını gösteren araştırma İngiltere'de yapıldı, çünkü sabahları vücuttaki hormonlar değişiyor.
İkincisi kötü rüyalar bazen her şeyden daha fazla stres yaratıyor.
KALBİN ÜZERİNDEKİ FAZLA STRES NEDENİ. 
Aynı araştırmada en fazla ocak ayında ve pazartesi günü kalp krizi geçirildiği saptandı. Pazartesi günleri diğer günlere göre daha stresli oluyor.
Belki de pazar akşamı diyetine dikkât etmemişse, alkolün ölçüsü fazla kaçmışsa bundan da kaynaklanabilir.
KALP KRİZİ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Kalp krizi geçirenlerin yarısı krizi geçirmeden önce hiçbir belirtiye rastlamazlar, ya da en azından hiçbiri belirtilerin farkına varamazlar.
Bunun en önemli nedeni kalp krizi değişik yollarla meydana gelir.
Ama yine de kalp krizi geçirmeden önce genel ve belli bazı belirtiler vardır.
BUNLARA DİKKÂT EDİLMESİ GEREKİR.
 Göğüste şiddetli ağrı, sıkışma,Üst gövdenizde rahatsızlık , Nefes darlığı , Soğuk terleme , Mide bulantısı , Ani aşırı halsizlik, yorgunluk gibidir.
GENÇ KALMANIN YOLLARI  NELERDİR?
1- Kalbinizi pompalayın Aslında vücudunuz doğal bir yağ yakıcısıdır, her zaman kalori yakarsanız, bahçenizle ilgilenirken, kitap okurken ya da banyo yaparken bile kalori yakarsanız.
FAKAT EN SAĞLIKLI OLMAK İÇİN FİZİKSEL EGZERSİZ YAPMANIZ ŞARTTIR.
HAFTADA:
3500- 6500 kalori arasında yakmanız gerekir.
 Egzersiz aynı zamanda kan damarlarınızı da güçlendirir.
 Günde sadece 20 dakikâ egzersiz yapmak bile kalbinizde, arterlerinizde, eklemlerinizde, davranışlarınızda ve sağlınızda olumlu değişikliklere neden olacaktır.
2- Gerekli ölçümleri yaptırın Kan basıncı (tansiyon) testi: 55 yaşındaki birinin tansiyonu ideal değerlerde beden yaşı takvim yaşından ortalama olarak 9 yıl daha genç olur.
KOLESTEROL: İyi huylu ve kötü huylu kolesterol değerlerinize dikkât edin.
 Günde ortalama en az 30 dakikâ yürüyüş yapın, niasin alın.
NİASİN NEDİR?
Niasin, esas olarak enerji metebolizmasında işlev görür. Enerji oluşumunu sağlayan ETS (elektron taşıma sistemi) tepkimelerinde yer alan enzimlerin sentezlenmesinde, taşıyıcı proteinler ile birleşir.
Niasin eksikliğinde de doğal olarak devamlı yorgunluk hissi, halsizlik ve uykusuzluk gibi belirtilerin yanı sıra, pellegra veya mukozal yangılar ortaya çıkar.
Mısır bitkisi, niasin açısından oldukça fakirdir. Bu nedenle, mısıra dayalı bir diyet, niasin eksikliğine neden olacaktır.
 Doğu Karadeniz bölgesinde ağırlıklı olarak mısır unu tüketildiği için, buralarda niasin eksikliğine çok sık rastlanıyor. Ancak niasin eksikliğinin tek nedeni besin maddesinin niasin açısından yetersiz olması değil. Protein açısından yetersiz bir beslenme sonucunda da niasin eksikliği ortaya çıkabiliyor.
Niasin açısından zengin olan başlıca besin maddeleri ise karaciğer, balık, tahıllar ve mantardır.
Her gece bir kadeh içki içebilirsiniz.
HOMOSİSTEİN: Alınan proteinlerin sindirilmesini sağlayan bu maddenin fazlası damar duvarlarında tahribata neden olabilir. Kan testinizde bu değerin 9 mg/dl veya daha az olmasına dikkât edin.
FİZİKSEL TESTLER: Maksimum kalp hızı: Üç dakikâ vücudunuzu zorlayacak bir egzersiz yaptıktan sonra, kalp ritminizin hızını ölçün.
Yaşınız için öngörülen maksimum değere, yüzde 80-90 oranında ulaşabiliyor musunuz?
Maksimum kalp hızı değerini, yaşınızı 220'den çıkararak bulabilirsiniz.
TOPARLANMA SÜRESİ:
En ağır egzersizi yaptıktan sonra kalp hızınızı not edin.
 İki dakikâ sonra kalp hızınızı tekrar ölçün, yaşınıza göre maksimum değerin en az yüzde seksenine ulaşıyorsa ya da iki dakikâ içinde 66 veya daha fazla değer düşüş göstermeye başladıysa takvim yaşınızdan en az 5 yıl daha gençsiniz demektir.
3- Çevrenizde iyi ve güvenilir dostlarınız olsun Strese ve depresyona karşı kendinizi koruyun, olumsuz düşüncelerden uzak durun, kronik stres kalbin en önemli düşmanıdır.
4- Kalbinizi besleyin Günde en az bir avuç fındık, fıstık ya da ceviz yiyin. Zeytinyağı ve balık yağı damarlarınızı temizlemek ve iyi huylu kolestrolü yükseltmek için birebirdir.
Haftada en az bir kere balık yiyin. Yağlı etten, fındık yağından, tam yağlı süt ürünlerinden ve fast food türü gıdalardan uzak durun.
5- Akrabalarınızı ihmal etmeyin Hem akrabalarınızla vakit geçirir hem de onlarında şikayetçi olduğu genetik rahatsızlıkları öğrenebilirsiniz.
6- Ecza dolabınıza özen gösterin Erkekler 35, kadınlarsa 40 yaşından itibaren kalp rahatsızlarından korunmak için her gün bir tane Aspirin alabilirler.
 Bedeninizin ihtiyacına uygun bir multivitamin de takvim yaşınızdan 6 yıl daha genç kalmanızı sağlar.
7- Uyuyun Düzenli uyumaya özen gösterin, araştırmalar kadınların günde 7-8, erkeklerin 8-9 saat uykuya ihtiyaç duyduklarını ortaya koyuyor.
SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN BUNLARA DİKKÂT EDİLMELİDİR!
1 - Rafine edilmiş ve işlenmiş besinlerden ve unlu ürünlerden uzak durun.
2 - Kızartma ve hidrojenze yağlarla üretilmiş gıdalar toksiktir uzak durun.
3 - Posalı meyveler, soya fasulyesi, brokoli, lahana tüketin.
4 - Yatağınızın başucunda iki tane orta ağırlıkta küçük halter bulundurun. Uyumadan önce ve uyandıktan sonra bir kaç kez kaldırın.
5 - TV karşısına bir egzersiz bisikleti koyun ve sadece pedalları çevirirken izleyin.
6 - Basit yoga hareketleri gibi her gün gerilme hareketleri yapın.
7- Her gün şükredecek bir şey bulun.
8- Her sabah ve her gece 10 kez yavaş ve derin nefes alın.
9 - Göz göze geldiğinizde gülümseyin. Sizi ve karşınızdakini daha iyi hissettirecektir.
10 - Negatif düşünceden, yargılamada bulunmadan uzak durun.
Prof.Dr.Mehmet ÖZ: sağlıklı yaşamak için neler yapabiliriz yada neleri yapmamalıyız önerileri.
 Prof.Dr.Mehmet ÖZ

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !